Враховуючи багаторічний досвід проведення ХНУБА госпдоговірних робіт з автоматизованого інструментального моніторингу цивільних об’єктів будівництва у містах Києві та Харкові:
– торговельно-розважальний комплекс «Нікольський» по вул. Пушкінській, 2 у м. Харкові;
– 34-поверхова будівля житлового комплексу «Метрополіс» на перетині вулиць Академіка Глушкова та Академіка Заболотного, 1 у м. Києві,
та в рамках двостороннього меморандуму між ХНУБА та партнером-стейкхолдером ТОВ «СПЕЦТЕХМОНІТОРИНГ» (АТ «БАНКОМЗВ’ЯЗОК», м. Київ) на базі кафедри геотехніки, підземних та гідротехнічних споруд заплановане створення першої в Україні навчально-наукової лабораторії «Автоматизованого моніторингу напружено-деформованого стану будівельних об’єктів» (далі, Лабораторія).
Метою створення навчально-наукової Лабораторії є проведення на сучасному рівні лабораторних та практичних занять з автоматизованого інструментального моніторингу будівельних об’єктів цивільного, промислового та гідротехнічного призначення для студентів спеціальностей 192 «Будівництво та цивільна інженерія», 194 «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології» та ін., що включають: наочне ознайомлення з системами інструментального моніторингу та їх складовими: датчики, мультиплексори, концентратори сигналів, програмне забезпечення та ін.; комплексна робота всієї системи моніторингу з отриманням вихідних даних напружено-деформованого стану будівельних об’єктів при їх умовному завантажені; оцінка надійності конструктивних рішень будівель і споруд та їх основ.
Планується оснащення Лабораторії масштабованими макетами цивільної та гідротехнічної споруд з попередньо встановленими різними типами датчиків із системою моніторингу для обробки сигналів, визначення напружень та деформацій у їх конструктивних елементах.
Приміщення Лабораторії каф. ГПГС (ауд. 436) планується обладнати сучасною мультимедійною системою та ергономічними меблями для зручності проведення навчального процесу.
На даному етапі Лабораторія вже оснащена мультиплексорами, локальним концентратором та центральним вузлом обробки даних з встановленим програмним забезпеченням «Титан».
27 квітня 2021 року було презентовано проєкт Лабораторії керівництву університету на чолі з ректором Д.Л. Чередніком та отримано підтримку у створенні першої в Україні подібної Лабораторії.